• „216. istabas noslēpums” (rež. Šarls Taics, Osvalds Dinvietis, Elmārs Riekstiņš, 1963)
  • „Ness un Nesija” (rež. Roze Stiebra un Ansis Bērziņš, 1991)
  • „Mana paradīze” (rež. Arnolds Burovs, 1989)
  • „Lote no Izgudrotāju ciema” (rež. Janno Poldma un Heiki Ernits, 2006, studija „Rija”)

Latvijā pirmie mēģinājumi animācijā saistāmi ar kinoamatieru grupu, kas animācijā veidoja satīriskus stāstiņus par cilvēciskām nebūšanām. Pirmā filma – „216. istabas noslēpums” (1963, autori Šarls Taics, Osvalds Dinvietis, Elmārs Riekstiņš) tika veidota aplikāciju tehnikā, bet 1966. gadā tapa pirmā zīmētā filma „Problēma”.

  Idejas par profesionālas animācijas nozares izveidošanu epizodiski aktualizējās jau 1950. gados, kad sāka veidoties pietiekama tehniskā bāze un līdz ar televīzijas parādīšanos varēja sākties veiksmīga īso, bet darbietilpīgo animācijas filmu izrādīšana. Tomēr, tā kā Vissavienības Valsts kinoinstitūtā (VVKI) gan mācījās Latvijas jaunie operatori, režisori un mākslinieki, bet animācijas (tolaik teica – multiplikācijas) nozarē nespecializējās neviens, bija jāiesaistās personībām ar māksliniecisku drosmi, lai šī kino veida uzņemšana vispār varētu aizsākties. Tāda personība izrādījās Arnolds Burovs, kurš, būdams jau atzīts režisors un mākslinieks Leļļu teātrī, tomēr riskē un kopā ar domubiedriem pārceļas uz Rīgas kinostudiju, lai mēģinātu no nulles uzbūvēt Latvijas leļļu animāciju.

  Jau drīz pēc buroviešu starta savu pieeju animācijai piesaka Latvijas televīzijas radošās apvienības „Telefilma-Rīga” entuziasti – diplomēta Leļļu teātra aktrise Roze Stiebra un dokumentālā kino režisors Ansis Bērziņš.

  1987. gadā zīmētās animācijas veidotāji no televīzijas pārcēlās uz kinostudiju un 1991. gadā, Latvijai atgūstot neatkarību, bet kinoražošanai – rīcības brīvību –, tika nodibināta kopīga studija „Dauka”, kas uz dažiem gadiem apvienoja gan leļļu, gan zīmēto animāciju.

  1993. gadā tiek dibināta leļļu filmu studija „Animācijas brigāde”, kurā ar laiku režisoram Jānim Cimermanim un māksliniekam un producentam Mārim Putniņam pievienojas arī jauni talanti – Nils Skapāns, Dace Rīdūze, Ēvalds Lācis un Māris Brinkmanis. „Dauka” turpina zīmētās animācijas tradīciju un tāpat atklāj jaunus vārdus – Signe Baumane, Edmunds Jansons, Māra Liniņa.

  1995. gadā dibinātā filmu studija „Rija” latviešu animācijas apritē ienes svaigas vēsmas – plašas starptautiskas filmu izplatīšanas iespējas, klasiskas studijas formā organizētu darbaspēku un ārvalstu māksliniekiem pieejamu darba telpu.